Многофункционално лесоустройство 2006 Богданов

Многофункционално лесоустройство 2006 Богданов

Сумата се прибавя директно в кошницата

10.26 лв.

Количество
Бърза поръчка



Платформата не носи отговорност за авторските права и съдържанието на споделените в нея учебни материали. Ако споделен учебен материал нарушава Вашите авторски права се свържете с нас.

.

ПРЕДГОВОР

Човекът и човешкото общество са в постоянни взаимоотношения с природата, които се материализират посредством природоползването. То е основа на общественото развитие и на исторически оформилите се различни направления на икономиката. Като резултат от непрекъснато увеличаващото се население на Земята и усъвършенствуване на технологичното въздействие при усвояване на ресурсите, днес природоползването се превръща в широкообхва-тен процес, застрашаващ природната среда. Това налага дейностите свързани с природоползването да се осъществяват в единство с природоопазването, а управлението им да се превърне във висша форма на държавна политика и екологично регулиране.

Ползването на горите е част от природоползването. Известно е, че този вид ползване (ле-соползване) има изключително важно отражение върху състоянието на околната среда. На определен етап от общественото развитие, когато се констатират опасните последици от изсичането на горите в близост до населените места, възниква лесоустройствената дейност. Отначало тя е свързана с регулиране на дърводобива от горите. Впоследствие се включват и дейности свързани с дървопроизводствения процес (залесяване, отгледни сечи и др.). Така през вековете лесоустройството се утвърждава като дейност за регулиране на стопанските процеси свързани с дърводобивното ползване и възпроизводството на горите.

Съвременното горско стопанство се развива в условията на икономическа и екологична среда, поради такива тенденции като: силно развитие на промишлеността и строителството; интензивна експлоатация на природните ресурси; нарушено екологично равновесие; завишен обществен интерес към горите в условията на недостиг на енергийни и други природни ресурси. Под влияние на интензивния дърводобив площта на горите в света намалява. От друга страна, поради глобални климатични промени, влияние на атмосферното замърсяване, силен антропогенен натиск под най-различни форми, горите намаляват своята устойчивост и функционалната си способност.

За повече информация: order@kopieto.com

.

Свързани продукти