
Теми държавен изпит Социална медицина
Сумата се прибавя директно в кошницата
11.40 лв.
.
Социалната медицина като наука
Социалната медицина е сравнително нов клон на единната теория и наука за човешкото здраве.
Медицината като единна система, занимаваща се с познанието за човешкото здраве се подразделя на три самостоятелно обособени, но взаимодействащи си сфери:
1. Биомедицинска сфера - човешкото познание за биологичното, организменото ниво на здравето или болестта. Тук могат да се посочат анатомията, физиологията, патоанатомията, патофизиологията, биохимията, биофизиката и т.н.
2. Клинична сфера - отнасяща се към познанието за индивидуалното ниво на здраве или болест. Тук могат да се отнесат всички клинични дисциплини.
3. Социо-медицинска сфера - отнасяща се до познанието на
над^нДЙвидуалното, общественото ниво на здраве и влиянието на социалните детерминанти върху него.
Комплексният характер на човешкото здраве задължава изграждането на научната картина за здравето да бъде изградена чрез интегративното взаимодействие на посочените по-горе сфери на познание.
Понятието „социална". То произлиза от думата „социум" - общество. Социалната медицина е развитие на процесите на здравните феномени в „социалния живот, който може да функционира на две нива: микро- и макроравнище.
Типичен пример за микроравнище е семейната среда. Макроравнището -характеризира се с анонимност, с действието на безлични организации и обикновено се свързва с националното общество или държавата. Взаимодействията на това равнище се определят основно от икономически, социални, политически и културни фактори, които оказват влияние върху развитието и реализацията на индивида. В последните години тези взаимодействия се пораждат и поддържат от глобални взаимодействия на равнището на човешката цивилизация. Процесите на макроравнище могат да влияят върху индивида, обратно, възможностите на индивида да влияе върху процесите на макроравнище са минимални или най-често практически не съществуват.
за повече информация: order@kopieto.com